Београд, 21. октобар 2024. – У Београду је потписан Меморандум о разумевању између Националне службе за запошљавање (НСЗ) Републике Србије и организације „Тачка повратка“, а потписали су га Милан Боснић, директор НСЗ-а и Урош Живковић, програмски директор „Тачке повратка“.
Потписивању овог меморандума претходила је досадашња сарадња страна потписница у оквиру вишестраног дијалога око измене правног оквира за боравак и запошљавање странаца у Србији који је био подржан од стране Вестминстерске фондације за демократију (WFD), Програма Уједињених нација за развој у Србији као и Немачке агенције за међународну сарадњу (ГИЗ), али и рад на тренутно актуелном пројекту Промоције циркуларних миграција који спроводи Програм Уједињених нација за развој у Србији (УНДП) где је Тачка повратка имплементациони партнер.
Овај меморандум има за циљ јачање те постојеће сарадње између страна потписница, кроз иницијативе и програме усмерене на промоцију циркуларне миграције и јачање мреже миграционих сервиса, у контексту локалног развоја, те подршку талентованим младим стручњацима и повратницима за лакше запошљавање.
Сарадња ће се одвијати у неколико кључних области:
продужетак сарадње на заједничком дијалогу око измене правног оквира и сервиса, процедура и портала за боравак и запошљавање странаца у Србији;
стварање потенцијала за боље разумевање циркуларних миграција, повратника и анализе статистике која је неопходна за доношење ефикаснијих јавних политика; –
подршку у развоју миграционих сервиса кроз тренинге, заједничке активности и даљи развој капацитета;
заједничку подршку иницијативама и платформама у оквиру Таленти.Екосистем иницијативе, развијене у сарадњи Фонда за младе таленте и „Тачке повратка“.
Овај значајан меморандум представља корак напред ка јачању правног и административног оквира који ће допринети бољој интеграцији и запошљавању повратника и странаца у Србији, стварајући повољније услове за њихов допринос друштвеном и економском развоју наше земље. Потписивањем овог меморандума, све стране показују посвећеност унапређењу сарадње и ефикасности система кроз стратешки развој важних области.