О нама

Организација „Тачка повратка“ основана је 2020. године с циљем да пружи свеобухватну подршку српским циркуларним мигрантима, било да се ради о повратку у земљу, пословном подухвату или научној и стручној каријери.

 

Наша улога је да олакшамо контакт са Србијом, помогнемо у остваривању сарадње са локалним талентима и иницијативама, и унапредимо комуникацију између српског друштва у земљи и иностранству.

Наша организација нуди специфичну помоћ повратницима, укључујући савете о пословању и запошљавању, решавању административних питања приликом повратка, као и помоћ у проналажењу становања и образовних могућности.

 

Такође, организујемо умрежавање и менторство како бисмо помогли повратницима да се интегришу у српско друштво и изграде професионалне и друштвене везе.

 

Наша настојања усмерена су на стварање заједница које олакшавају повратницима прилагођавање у земљи коју можда не познају довољно добро због година проведених у иностранству.

Током година, фокус наше организације се развијао: прво смо се посветили помоћи српској дијаспори, затим повратницима и свим аспектима њиховог повратка, а у последњем периоду смо проширили наше активности на циркуларне миграције. Сада, поред помоћи повратницима, пружамо подршку и онима који одлазе, посебно на студије, с циљем да се и врате.

 

„Тачка повратка“ је јединствена организација која не само да се бави повратницима, већ и активно подржава циркуларне миграције и интеграцију српских талената, што је чини посебном у својој мисији и приступу. 
Оснивачи су јој „Serbian Entrepreneurs“ и Научно технолошки парк Београд, уз подршку платформе Србија ствара.

Мисија и визија​

Мисија

Наша мисија је да умрежавањем и пројектима на којима радимо успоставимо боље контакте између дијаспоре и Србије и повратника међусобно, као и између наших циркуларних миграната. Кроз активну комуникацију и сарадњу, тежимо да повежемо високо-квалификоване појединце и организације са локалним партнерима, олакшавајући им интеграцију и допринос развоју српског друштва.

 

Визија

Наша визија је отворено српско друштво засновано на размени знања и искуства, где је Тачка повратка платформа која негује двосмерну комуникацију, размену идеја и иновација, те изградњу заједница које доприносе културном, научном и економском развоју Србије.

Циљеви

 

Мапирање и информисање: Идентификујемо високо-квалификоване појединце и организације те радимо на побољшању комуникације између Србије и ове циљне групе. Пружамо информације о приликама за повратак и сарадњу, и осигуравамо разумевање њихових потреба како бисмо им олакшали интеграцију.

 

Умрежавање: Повезујемо локалне партнере из јавног и приватног сектора са повратницима и циркуларним мигрантима кроз програме фокусиране на сарадњу и иновације. Изградња мреже повратника и циркуларних миграната омогућава заједнички рад на стварању и доприносу српском друштву.

 

Прописи: Идентификујемо регулаторне препреке за повратак и сарадњу са дијаспором и повратницима ради формулисања измена постојећих позитивно правних решења.

Утичемо на измене политика које се тичу повратка и/или сарадње са Србијом уз активну сарадњу са јавним и приватним сектором на покретању подстицајних мера за повратнике и јачање сарадње са Србијом.

 

Промоција: Истичемо успешне примере повратника и циркуларних миграната који су допринели развоју друштва, науке и привреде у Србији кроз сарадњу са локалним талентима и иницијативама.

 

Социјална подршка: Пружамо подршку у области социјалне адаптације, како би повратници и циркуларни мигранти лакше пребродили изазове везане за повратак или миграцију и интеграцију у заједницу.

 

Развој заједница: Активно радимо на стварању и јачању заједница које повезују повратнике, циркуларне мигранте и локално становништво, како би се подстакла међусобна подршка, сарадња и развој заједничких пројеката.

Наш тим

Урош Живковић

Програмски директор
LinkedIn

Лука Миловановић

Програмски саветник
LinkedIn

Мила Тричковић

Саветница за комуникације и пројекте
LinkedIn

Имате ли још питања или вам је потребна помоћ?

Уколико вам је потребна помоћ у решавању проблема, позовите нас на:
+381 64 400 6313.

Imate li još pitanja ili vam je potrebna pomoć? 

Ukoliko vam je potrebna pomoć u rešavanju problema, pozovite nas na: 
+381 64 400 6313.

Хвала 
на контактирању!