Тачка повратка на Копаоник Бизнис Форуму: Дискусија о кључним изазовима тржишта рада у Србији

Копаоник, 4. mart 2025 – Копаоник Бизнис Форум (КБФ), једно од најважнијих годишњих окупљања економске и пословне заједнице у региону, ове године пружио је платформу и за расправу о кључним изазовима на тржишту рада и популационим кретањима. На панелу „Популациона кретања и тржиште рада: изазови и прилике“, који су организовали УНДП и Национална служба за запошљавање, разматране су стратегије за решавање проблема недостатака радне снаге у Србији.


Догађај је окупио водеће стручњаке у области тржишта рада, образовања и економског развоја, укључујући Милана Боснића, директора Националне службе за запошљавање, Маљану Давидовић, генералну директорку Nestlé Adriatic Hub South, Владимира Никитовића, управника Центра за демографска истраживања при Институту друштвених наука и Уроша Живковића, програмског директора Тачке повратка. Дискусију је модерирала Данијела Бобић Тасић, специјалисткиња за економски развој УНДП-а, а уводну реч одржао је Јакуп Бериш, стални представник УНДП-а.


У фокусу панела били су изазови с недостацима радне снаге и начини за његово превазилажење, са посебним нагласком на усаглашавање образовања и тржишта рада. Панелисти су се сагласили да је кључно развити политике које подстичу иновације и привлаче инвестиције, а истакнута је и потреба за популаризацијом занимања у секторима попут пољопривреде, који имају огроман потенцијал за раст уз примену нових технологија.


Закључено је да ће успешно решавање проблема тржишта рада захтевати флексибилне и прилагодљиве политике, које ће омогућити да се у секторе са потенцијалом привуку високо квалификована радна снага, а младима пруже јасне могућности за развој у перспективним индустријама. Кроз овакве дискусије, настављамо да доприносимо развоју одрживих решења која могу унапредити тржиште рада и пружити реалне шансе за економски раст.

kbf

Повезане вести

Имате ли још питања или вам је потребна помоћ?

Уколико вам је потребна помоћ у решавању проблема, позовите нас на:
+381 64 400 6313.

Imate li još pitanja ili vam je potrebna pomoć? 

Ukoliko vam je potrebna pomoć u rešavanju problema, pozovite nas na: 
+381 64 400 6313.

Хвала 
на контактирању!