Београд, 23. децембар 2024. – У Београду је одржана годишња конференција Таленти.Екосистем, која је окупила више десетина дипломираних стипендиста Фонда за младе таленте, као и бројне представнике приватног и јавног сектора, ХР и талент менаџере, међународне организације, повратнике и стручњаке из различитих области. Овај догађај био је прилика да се сумирају резултати и успеси иницијативе у претходној години, као и да се представи нова платформа која повезује младе таленте са послодавцима у Србији.
Конференцију је отворио Урош Живковић, програмски директор Тачке повратка, који је представио постигнућа и напредак Таленти.Екосистема у протеклој години. Ан-Шарлот Малм, шефица групе за развојну сарадњу у Шведској агенцији за међународни развој и сарадњу (СИДА), упутила је поздравну реч, наглашавајући значај иницијативе за подршку младим талентима и циркуларним миграцијама, а потом се присутнима обратио и Јакуп Бериш, стални представник УНДП у Србији.
У главном делу програма, одржана је панел дискусија са темом „Будућност рада: учење и стицање вештина као кључ успеха“, коју је модерирала Бојана Вишекруна из Програма Уједињених нација за развој у Србији. Панелисти су били др Јелена Беговић, министарка науке, иновација и технолошког развоја Републике Србије, Милан Боснић, директор Националне службе за запошљавање Републике Србије, и Стефан Лазаревић, генерални директор NCR Voyix и председник Управног одбора Америчке привредне коморе у Србији. Панелисти су дискутовали о изазовима и потребама тржишта рада, наглашавајући важност стицања нових вештина, утицаја вештачке интелигенције на запошљавање и прилагођавање образовног система потребама савременог тржишта.
На конференцији се приступило и потписивању Меморарандума о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Тачке повратка. Овај меморандум означава наставак и проширење сарадње у циљу даљег јачања екосистема који подржава младе таленте и промоцију циркуларних миграција. Потписивање овог документа представља важан корак ка унапређењу услова за повратак младих стручњака у Србију и њихов ангажман у кључним секторима.
Конференција је послужила као платформа за размену искустава и идеја о томе како унапредити екосистем који подржава младе таленте. Апликација Таленти.Екосистем, која повезује стипендисте Фонда за младе таленте са послодавцима, представља кључну алатку за њихову интеграцију у српско тржиште рада и њихов професионални развој.
Захваљујемо се свим учесницима, партнерима и панелистима који су својим присуством и ангажовањем допринели успеху конференције и радујемо се будућим корацима у стварању ефикасног Таленти.Екосистема.