Радионица у Шапцу: Изазови и решења дигитализације процеса за радно-боравишне дозволе

У хотелу „Слобода“ одржана је тродневна радионица под називом „Имплементација измењених прописа у области боравка и рада страних држављана у Републици Србији“ коју је организовала Тачка повратка, у сарадњи са Генералним секретаријатом Владе Републике Србије. Догађај су подржали Вестминстерска фондација за демократију (WFD), Програм Уједињених нација за развој у Србији (УНДП) и ГИЗ-ов програм Центри за миграције и развој (Centres for Migration and Development – ZME).

 

Главна тема радионице била је почетак примене поступка за дигиталну пријаву за јединствене радно-боравишне дозволе за странце, уведених изменама Закона о странцима и Закона о запошљавању странаца из 2023. године, који је на снази од 1. фебруара 2024. године. Нове дозволе омогућавају странцима да у једноставном, у потпуности дигитализованом поступку, остваре право на боравак и рад у Србији, а током радионице учесници су разматрали функционисање тог јединственог портала за странце и усклађивање поступака између различитих државних органа укључених у овај процес.

 

Радионица је окупила више од 80 представника Министарства унутрашњих послова, Министарства спољних послова, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Националне службе за запошљавање, Безбедносно-информативне агенције, Канцеларије за информациону технологију и електронску управу Владе Републике Србије, као и представнике Генералног секретаријата Владе Републике Србије. 

 

Учесници су на сесијама разматрали актуелне изазове у функционисању портала, предлоге за њихово превазилажење, као и различите могућности за унапређење координације међу институцијама. И поред изазова, закључено је да примена јединственог система дозвола представља значајан корак напред ка модернизацији административних процеса и олакшавању интеграције страних држављана у Србији.

 

Ова радионица, организована од стране Тачке повратка, представља важан корак ка унапређењу правног и административног оквира за странце у Србији, доприносећи стварању повољнијих услова за њихову интеграцију и учешће у друштвеном и економском животу наше земље, као и балансирању праксе кроз бољу координацију државних органа који учествују у поступку. Позитивни закључци радионице указују на преданост свих укључених страна да заједно раде на превазилажењу постојећих препрека и стварању ефикаснијег система.

Повезане вести

Имате ли још питања или вам је потребна помоћ?

Уколико вам је потребна помоћ у решавању проблема, позовите нас на:
+381 64 400 6313.

Imate li još pitanja ili vam je potrebna pomoć? 

Ukoliko vam je potrebna pomoć u rešavanju problema, pozovite nas na: 
+381 64 400 6313.

Хвала 
на контактирању!