Пета по реду конференција Таленти на окупу – Повратак у будућност била је препуна симболике:
Сусрет се одиграо у свечаној сали “Југославија”, месту где је одржана и прва конференција овог типа пре пет година. Почевши од места одржавања које нас је повело на инспиративну шетњу по прошлости, уз оживљавање оригиналног формата сусрета уживо, све до прегледа наших активности до сада, симболички смо се вратили нашој мисији и представили једну реалну, прогресивну визију будућности.
Повратак
Конференција је одржана у два сегмента: први се фокусирао на концепт повратка, и током тог дела догађаја имали смо прилике да чујемо поздравне речи председнице Владе Ане Брнабић, министра без портфеља Ђорђе Милићевића, министарке енергетике Дубравке Ђедовић и видео обраћање директора Управе за дијаспору Арно Гујона.
Званични програм конференције отворио је директор Тачке повратка Иван Бркљач инспиративним говором на тему “И ја сам циркуларни мигрант”, у коме је изложио личне и професионалне мотиве за бављење питањима дијаспоре и повратништва, фокусирајући се на добробит која може из тога да проистекне.
Потом, директор компаније Оригин Траил, Бранимир Ракић, испричао је причу на који начин његова фирма ангажује нове web3 и АИ технологије да би помогла проблемима са којима се компаније сусрећу.
Први део конференције је затворио гост из Ирске, земље која спроводи успешне програме за повезивање с дијаспором, Кингсли Ејкинс, директор Networking instituta. Он је истакао важност диверзитета људи у расејању и навео више примера осликавши како Србија може да ангажује сопствену масивну дијаспору на нове, динамичне начине.
Уследио је сат времена паузе резервисане за активно дружење и умрежавање, то јест умрежавање учесника конференције који су дошли из различитих делова наше дијаспоре, што је био један од циљева догађаја.
Будућност
Други сегмент конференције фокусирао се на будућност. Отворио га је Богдан Гецић, адвокат, оснивач и партнер адвокатске фирме Гецић, и алумниста Харварда, који је истакао значај образовања у иностранству и искуства које исто са собом носи, позвавши младе да се у што већем броју пријављују на стране факултете, а посебно на Харвард. Према његовим речима, овакво студирање може да се изведе са мало средстава јер су успешним интернационалним студентима доступне многе олакшице.
Затим, на сцену је ступила виша саветница председнице Владе Ана Илић, која је изложила достигнућа националне платформе Србија ствара и представила нови пројекат “Ложионица” који доноси нова архитектонска решења рестаурације и редефиниције једног индустријског простора у пословно-креативно-уметнички комплекс.
Министарка науке Јелена Беговић је говорила о плановима за Био4 Кампус, нови научни комплекс који треба да уједини неколико високошколских установа и научних института који се фокусирају на биомедицину, биоинформатику, биотехнологију и биодиверзитет који ће се простирати на 20 хектара.
Конференцију је својим излагањем затворио научни сарадник Института за вештачку интелигенцију Дејан Мирчетић, говоривши о могућностима примене АИ технологија у свакодневном животу.
Као редован део програма Талената на окупу, уследио је разговор – панел дискусија са председницом Владе Аном Брнабић, која је одговарала на питања учесника и адресирала проблеме са којима се млади перспективни повратници сусрећу. Дискусију је модерирао Иван Бркљач, а укључивали су се и присутни министри према потреби.
Догађај је и званично закључен другом нетwоркинг сесијом, као и турама кроз свечани део палате “Србија”, некадашњег СИВ-а, које су реализоване у сарадњи са кустосима те институције.
Још једном, желимо да се захвалимо на подршци председници Владе Ани Брнабић, министарки Дубравки Ђедовић, министру Ђорђу Милићевићу, и директору Управе за дијаспору Арно Гујону, као и свим говорницима и учесницима конференције.
Велико хвала дугујемо и нашим сарадницима из компаније Brand vision, из државних институција, као и волонтерима без којих овај догађај не би био реализован на овако високом нивоу.
Срећни празници и видимо се на следећем окупљању 2023. године!