Београд, 22. новембар 2024. – У Привредној комори Србије одржана је седница Пословног савета за дијаспору, организована уз подршку ГИЗ Србија и реализована у сарадњи са Немачком сарадњом у Србији (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH) и Тачком повратка. Догађај је окупио кључне представнике привреде, владе и различитих институција и организација.
Главна тема седнице била је улога дијаспоре у економском развоју Србије, са нагласком на иновативно предузетништво и дигиталну трансформацију. Кроз три тематска панела – Иновативно предузетништво, дигитализација и вештачка интелигенција, Системска подршка привреди и улога пословне дијаспоре и Жensko и социјално предузетништво – учесници су разматрали кључне изазове и могућности за унапређење сарадње између Србије и дијаспоре. Урош Живковић, програмски директор Тачке повратка, модерирао је панел посвећен иновативном предузетништву, дигитализацији и вештачкој интелигенцији.
Посебан акценат стављен је на могућности за повезивање дијаспоре и Србије у циљу стварања нових пословних прилика. Учесници су разговарали о томе како дијаспора може допринети развоју Србије кроз дигиталну трансформацију и нове технологије. Истакнуто је да повратак стручњака из дијаспоре, са њиховим искуством и знањем, може бити кључан за унапређење индустрија у Србији. Повратници могу помоћи у развоју сектора који се брзо развијају, као што су дигитализација и вештачка интелигенција, а такође, дијаспора има кључну улогу у јачању веза и пословних прилика између Србије и других земаља.
Додатно, дискутовано је о значају жена предузетница у дијаспори и њиховој улози у јачању привреде Србије. Дијаспора је препозната као значајан ресурс у промовисању женског предузетништва, али и као важан фактор за повезивање предузетница из Србије и иностранства. У том контексту, истакнута је потреба за већом подршком и видљивошћу женских предузетница у Србији, као и за унапређењем њихових пословних мрежа.
Развој стартап екосистема такође је био у фокусу дискусије, уз нагласак на потребу за даљим подстицањем иновативних предузетника. Србија се све више препознаје као тржиште које је спремно за иновације, али потребна је већа подршка кроз боље повезивање са научно-истраживачким сектором, као и стварање повољног регулаторног окружења које ће омогућити бржи раст стартапа. Такође, како би се осигурале нове инвестиције и иновације, дијаспора може имати кључну улогу у повезивању са глобалним тржиштима и технологијама.
Закључено је да ће даљи рад кроз Пословни савет за дијаспору омогућити ефикасније повезивање привреде Србије са дијаспором, кроз размену знања, искустава и подршку иновативним пројектима. Кроз ове активности, створени су темељи за јачање економске сарадње и дубљу интеграцију дијаспоре у пословни сектор Србије.